stacja ekstrawagancja
Uwaga! Pociąg kolei Luksus do stacji Ekstrawagancja stoi na torze 1 przy peronie Design. Wsiadających uprasza się o zachowanie nienagannych manier i przygotowanie grubych portfeli!
Eleganckie pociągi, których wnętrza przypominają najlepsze hotele. Znamy je ze starych fotografii i filmów kostiumowych o belle époque czy dwudziestoleciu międzywojennym. W przedziałach wykończonych drogim drewnem i najlepszej jakości tkaninami podróżowali przedstawiciele najzamożniejszych rodzin. Trwającą kilka dni trasę wypełniały wieczorki towarzyskie, wykwintne kolacje i przyjęcia. Najsłynniejszym z nich był oczywiście Orient Express, kursujący od 1883 roku z Paryża do Konstantynopola (obecnie Stambuł). Luksusowy skład był nawet tłem jednego z najciekawszych kryminałów Agathy Christie.
Z bogiem czasu, po wydarzeniach XX wieku, przepełnione bogactwem pociągi stały się czymś zanadto ekstrawaganckim i oderwanym od powojennej rzeczywistości. Zamożni przesiedli się na inne środki – eleganckie samochody i samoloty. Koleje zaś miały być wygodnym i szybkim transportem, dostępnym dla każdego. A dziś pierwsze klasy nowoczesnych pociągów to najczęściej minimalistyczny, jasny wystrój, wi-fi i – chwała im za to – wygodne fotele z możliwością ładowania telefonu czy laptopa.
Ale że moda lubi zataczać koło, a wysublimowane wykończenia i dobry design znów są w cenie, do łask wracają ociekające luksusem pociągi. Ludzie dziś coraz bardziej niż odpoczynku na pięknej plaży poszukują oryginalnej przygody, a czy jest coś bardziej wyjątkowego niż podróż przez cały kontynent i to w wersji premium? Oczywiście nie jest to wycieczka dla każdego. Sześciodniowa podróż współczesnym odpowiednikiem Orient Expressu, Venice Simplon-Orient-Express należącym do firmy Belmond, kosztuje od 15 do 50 tysięcy funtów, w zależności od standardu kabiny.
Ekskluzywnych pociągów, oferujących kolację w jednej z restauracji czy relaks w wagonie-SPA, jest znacznie więcej. Wyjątkowe wnętrza i najlepsza obsługa to jednak dodatek, do malowniczych tras przecinających najpiękniejsze regiony świata. Przykładowo, w luksusową, trzydniową podróż w głąb Andów zabierze nas Andean Explorer, który łączy w sobie nowoczesny design, egzotyczny klimat i liczne udogodnienia. Na dwutygodniową wyprawę po Afryce i jej najpiękniejszych miejscach wyruszyć można natomiast Revos Rail, porównywanym do pięciogwiazdkowego hotelu na torach. Koszt tego drugiego? Jedyne 16,5 tysięcy USD.
I jak? Spakowani i gotowi na przygodę życia? Jeśli jednak nie macie czasu lub ochoty na luksusową podróż sunącym przez świat pociągiem, polecamy adaptację Morderstwa w Orient Expressie z 2017 roku. Zawsze coś i przynajmniej nie trzeba czekać na peronie!